ENDRE LÁSZLÓ SZÁSZ (VALLON)
„Erdélyi kisnemesi eredetű családba született 1955. augusztus 17-én Hácson. A művészi tehetség apai ágon öröklődött, nagyapja Szász István az ország utolsó vándorszínészeinek egyike.
Szász Endre László 12 éves kora óta rendszeresen rajzol. Tehetségére hamar felfigyeltek, gimnáziumi évei alatt veszi fel festészeti stúdiumait. Mestere Daday Kálmán festőművész. Tanulmányútjai során meghatározó inspirációt jelentett számára a németalföldi kismesterek meghitt világa. Annak felismerése, hogy a Golden Age festészete megújíthatja a mai modern képzőművészetet a 1970-es évek Magyarországában nem számított államilag támogatottnak. Szász Endre László ettől kezdve a holland mesterek technikáit és művészi hitvallását újra felfedezve festi képeit.
1978 óta kiállító művész. Tehetségére a Képcsarnok Vállalatnál is felfigyelnek, így a festészetből megélnie többé már nem jelent akadályt. Rendszeresen szerepelt a budapesti, a Hatvani Galériai, a Siófoki és a Pécsi csoportos tárlatokon. A Képcsarnok Vállalat közreműködésével képei eljutottak Európa minden nagyobb kiállítótermébe. 1978 és 1989 között műveit nyolcszor állítják ki a londoni és a frankfurti Nemzetközi Műkereskedelmi Vásáron.
A magyar alkotóművészek első személyes megmérettetésekor az azóta legendássá vált 1986-os londoni tárlaton Ő is ott volt a meghívott tíz festőművész között. A nagysikerű kiállítás házigazdája, a nemzetközi műkereskedelemben elismert londoni székhelyű IBB, szerződést kötött képeinek forgalmazására. Ennek sikereiről híven számot ad a MAYER Nemzetközi Aukciósévkönyv, amely minden évszámában jegyzi képeinek külföldi elismertségét.
Képei megtalálhatók Nyugat-Európa és Észak-Amerika Galériáiban és magángyűjteményeiben, és ezzel Szász Endre László festőművész majd harminc éves alkotói pályája alatt szerte a világban öregbítette a magyar hagyományos festészet kivívott jó hírét.
VALLON, AVAGY SZÁSZ ENDRE LÁSZLÓ FESTÉSZETE
A németalföldi vallon nép nevéhez nem valami kalandos úton, inkább szívességi kérés útján jutott. Történt ugyanis, hogy pályakezdőként, több évi eredménytelenség után a KÉPCSARNOKI zsűri végre kezdte átvenni munkáit. A közelmúltban elhunyt kiváló grafikus és festő Szász Endre, - a teljes névegyezés okán – kérte meg ifjú pályatársát, valami megkülönböztető módon változtasson a nevén és aláírásán. A jeles Mester méltányos kérését illő teljesíteni és a mi Endrénk változtatott is. Nem is kicsinykét, de nagyot és felvette, azóta is viseli a VALLON nevet meg szignatúrát, csak úgy keresztnév nélkül. Előbb persze óvatosságból kutatott Vallon nevű, vagy nemzetségű élő, meg egyszer volt névrokon festő után, de hogy ilyet nem talált, így lett Ő a Vallon (és a név az övé!).
A szerencsésen és tudatosan választott szimbolikus név, Vallon művészi hitvallását is jelképezi. Hosszú évek útkeresése során rátalált a mesterek hazájára, Németalföldre a csodálatos holland és flamand Mesterekre. Kezdetekben csak úgy, mint más Titánok,foltok-körök-hullámvonalak-egyszínű táblák-egyenesek vélt rendszerében remélte megtalálni művészete lényegét. Rádöbbenve, hogy erre alkalmatlan, keresett a régiekben új utat. A modernség keresését ma sem tekinti kóklerkedésnek, vagy üres játékosságnak, hiszen legtöbbjük érzékenységről, fogékonyságról, ízlésről és fantáziáról tanúskodik, de – szerinte – ezek legjobb esetben is „csak díszítések, dekorációk”.
Vallon művészetfelfogása és filozófiája szerint: mondanivaló és ábrázolás nélkül nincs miről beszélni és nincs mit festeni. Kompozíció, stílus és alkotási módszerekről, csak a lényeg eldöntése után lehet szó. Festőnk vallja és hirdeti: a legnagyobb forradalom, amit az emberiség átélt az első modern világváltozás, a reneszánsz. Szellemének leghitelesebb továbbvivői, örökítői a piktúrában a Németalföldiek. Szellemiségük, témakörük, ábrázolásmódjuk, szerkezeteik, színviláguk és a csodálatos festőtechnika nem avult el, bátran vihető tovább.
Szász Endre László két évtizedes töretlen művészeti-szakmai fejlődése mellett megfigyelhető lassú változás: asszonyai egyre érettebbek és szebbek, növekszik a színek világos ragyogása és egyre több a fény festményein.” /Wessely Tibor
Szász Endre László (VALLON) was born on 17 August 1955 in Hács, Hungary. He has been drawing regularly since the age of 12. His talent soon became noticeable, during his high school years he began to study painting. His master was Kálmán Daday painter.
Since 1978, he has been an exhibiting artist and his paintings were present in all major exhibition halls in Europe. Between 1978 and 1989 his works were exhibited eight times at the International Trade Fair in London and Frankfurt.
In the first personal performance of the Hungarian artists, he has also been among the ten painters invited since the 1986 exhibition in London. The host of the well-known exhibition, the IBB, a recognized London-based international art dealer, has contracted to sell its paintings. The MAYER International Auction Book marks every year about his success and reputation abroad.
His paintings can be found in the galleries and private collections of Western Europe and North America.
#ARTS #MONTMARTRE #PARIS #FRENCH
— Montmartre (@ArtMontmartre) 19 janvier 2018
Szász Endre László Vallon Artist Painter Hungaryhttps://t.co/hXAsxjk3xehttps://t.co/hXAsxjk3xe pic.twitter.com/P3luidFv6M